Topuk Ağrısı
Topuk ağrısı çok sık görülen bir sorundur. Her nasılsa pek çok insan, topuk ağrısının erken belirtilerini görmezden gelmeye çalışır ve aktivitelerini sürdürmeye devam eder. Hassas ve acıyan topuğunuzu kullanmaya devam ettiğinizde, topuk, daha da kötüleşecek, bir çok sorunlara yol açacak ve kronikleşecektir.

Değerlendirme ve Tedavi

Topuk ağrısının bir çok sebebi vardır.

Fakat temel olarak iki ana grupta toplanırlar: Topuğun altındaki ağrı ve topuğun arkasındaki ağrı.Topuğun Arkasındaki Ağrı

Eğer topuğunuzun arkasında ağrı varsa, aşil tendonunun topuk kemiğinin içine sokulduğu yerdeki sahanın inflamasyonu söz konusudur. Bu durum, sıklıkla, çok fazla koşma veya topuğun arka kısmına sürten ayakkabıların giyilmesi sonucu ortaya çıkar.

Topuk arkasındaki ağrı zamanla, derinin kalınlaşmasına hassas, şiş ve kızarık bir hal almasına sebep olur.  Ağrı, istirahatten sonraki ilk harekete başladığınızda alevlenir. Röntgen grafisine ek olarak MRG gerekebilir.

Tedavi;

İyileşme sağlanamazsa ameliyat gerekebilir

Topuğun Altındaki Ağrı

Eğer topuğunuzun altı acıyorsa, ayak tabanınızın altındaki dokuların inflamasyonu (yangısı) ile ilgili olarak bir veya daha fazla durum söz konusudur:
               Tedavi: Özel egzersizle, şişmeyi azaltmak için ilaç tedavisi ve ayakkabınızın içine yerleştirilen bir topuk yastığı faydalı olabilir.