Ulnar Sinir Sıkışması
Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır, dirseğin iç yanından bulunan bir oluktan (kübital tünel) geçer.  Dirseği ve el bileğini geçerek sonlanır.

Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan, elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur.

Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır, dirseğin iç yanından bulunan bir tünelden geçer. Dirseği ve el bileğini geçerek sonlanır.

Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan, elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur.

Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir.


Burada elin kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar. Problem dirseği ilgilendiren bir patolojiden kaynaklansa da esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. 


Bunlardan herhangi biri mevcut ise doktorunuza başvurun.

Muayeneniz yapılır. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler isteyebilir. Ayrıca elin, el bileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.


TEDAVİ

Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri

Cerrahi tedavi
Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır.

Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur ancak en sık transpozisyon ameliyatı yapılır. Bu ameliyatta ulnar sinir, geçtiği kemik tünelin arkasından alınarak, ön tarafa getirlir.

Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.