Artroskopi
Artroskopi, eklem boşluklarının optik aletler yardımıyla büyültülerek televizyon ekranına aktarılmasıyla uygulanan bir cerrahi işlemdir. Artroskopi vücuttaki tüm eklemlere uygulanabilmektedir. Burada diz artroskopisine değineceğiz.

Artroskopi, dize anestezi altında (genel veya bölgesel) 0.5 cm'lik, genelde 2, bazen 3 adet delikten sokulan kamera sistemi ve ince cerrahi aletlerle yapılır.

Kameraya bağlı kapalı sistem ekran sayesinde diz içi dokular büyültülerek televizyon ekranına aktarılır. Böylelikle doktor dizi açmadan dizin içini net görür ve müdahalesini yapar.

Artroskopi sayesinde, diz içi sorunların, hem tanıları konmakta hem de çoğu durumda tedavileri yapılabilmektedirARTROSKOPİNİN DİZDE KULLANIM ALANLARI:

  1. Menisküsler yırtıkları: Menisküste yırtık olduğunda çoğu zaman artroskopik olarak yırtık kısmın düzgün olarak çıkartılması gereklidir. Bazı yırtık tiplerinde menisküsün dikilmesi gerekir.

  1. Çapraz bağlar: Eklemde kemikleri bir arada tutan en önemli yapılar olan çapraz bağlar, özellikle genç ve aktif kişilerde yırtıldığı zaman mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

  1. Serbest cisimler (serbest kıkırdak parçaları)

  1. Plika sendromları

  1. Eklem içi kırıklar

  1. Artroz (kireçlenmeler): Aşınmış, bozulmuş ve ağrıya neden olan eklem kıkırdağına verilen isimdir.  Artroskopik yaklaşım birkaç çeşit olabilir. hastalığın evresine göre yapılacak işleme karar verilir. Kesin sonuç olmamakla beraber 2-5 sene hastayı rahatlatır.

  1. Sinovyal (eklem sıvısı) hastalıklar
  1. Diz içi iyi huylu tümör ve kistler

  1. Diz içi enfeksiyonlar


Avantajları;


Dezavantajları


Artroskopi ile dizin görüntülenmesi