Genel Bilgiler
Total Kalça Protezi (TKP) kalçayı etkileyen pek çok problemde giderek etkinliği artan ve istenen bir cerrahi yaklaşımdır. Bu yöntem kalça hareketlerinin düzelmesini ve ağrının ortadan kaldırılmasını sağlar.
       

Total kalça protezi hangi durumlarda yapılır?

  1. Kalça kireçlenmesi; Birçok sebebe bağlı olarak gelişmektedir.
  2. Kalça kırıkları; Kalçanın boyun çevresi kırıklarının bir kısmı kaynama özelliğine sahip değildir. Bu nedenle kırık parçanın ameliyatla çıkarılması ve kalça fonksiyonlarının devamı için protez yapımı gerekir.
  3. Avasküler nekroz;  Kısaltılmış adıyla AVN kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek başın canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Diğer yöntemler yetersiz kaldığında TKP tercih edilir.


Kalça protezi ameliyatına nasıl karar verilir?

Ağrılı ve hareketi kısıtlanmış kalçanızı, total kalça protezi ameliyatı ile ağrısız ve hareketli hale getirmek mümkündür.


Yaş sınırı nedir?
Genellikle 60 yaş üstü hastalara önerilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte daha güçlü ve daha uzun süre dayanabilen protezler geliştirilmiştir. Böylece daha genç hastalara da bu ameliyatlar yapılabilmektedir.


Kalça protezlerinin ömrü kaç yıldır?
Günümüz modern cerrahi tekniği ve protezleri ile protez ömrü 20-25 yıla çıkmıştır.